Jak być dobrym szefem?

Bycie dobrym szefem wcale nie jest takie proste jak wielu może się wydawać. Tu potrzebne są odpowiednie cechy charakteru. Jest jednak kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, iż przełożony będzie mógł liczyć na szacunek swoich pracowników.

Sprawiedliwy system premiowy

Jeśli szef chciałby być szanowany przez swoich podwładnych po przede wszystkim sam musi szanować swoich pracowników. Objawiać może się to na kilka sposób. Po pierwsze, pracownicy muszą być sprawiedliwie wynagradzani. Dotyczy do zarówno pensji zasadniczych, a jak i różnego rodzaju premii. Dlatego system premiowy musi być zbudowany w sposób przejrzysty i sprawiedliwy, tak aby każdy pracownik nie miał wątpliwości kiedy może liczyć na dodatkową premię.

Pomysły pracowników

Dobry szef musi także słuchać pracowników. Ci często moją sporo pomysłów na ulepszenie różnego rodzaju procedur w firmie. Warto tych pomysłów wysłuchać, a najlepsze z nich wprowadzić w życie. Dzięki temu skorzystają zarówno pracownicy, jak i cała firma. Dlatego warto słuchać pracowników.

Być częścią zespołu

Dobry szef nie może także wywyższać się w zespole i pokazywać, że jest lepszy od innych. Dobry szef musi być częścią zespołu, tak aby pracownicy mieli poczucie, że mogą na swojego lidera liczyć w razie pojawienia się mniejszych lub większych problemów.

Pracownik to nie robot

Lider, który chce cieszyć się szacunkiem swoich podwładnych musi także pamiętać, że pracownik to przede wszystkim człowiek a nie robot. Dlatego od swoich pracowników wymagać powinien tyle pracy ile realnie jest możliwe do wykonania. Każdy pracownik ma bowiem swoją granicę efektywności i wydolności.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły