Szkło do Whisky

Zacznijmy od podstaw – skąd wzięła się whisky? Najprawdopodobniej pochodzi z Irlandii. W VII wieku tamtejsi mnisi pędzili trunek, który był używany wyłącznie do celów leczniczych jako środek przedłużający życie. Według wielu historii miksturę miał wymyślić św. Patryk. Napój alkoholowy powstawał z destylacji zacieru zbożowego, a następnie dojrzewał najczęściej w dębowych beczkach minimum przez 3 lata. W IX wieku trunek ten zasłynął w Szkocji jako „woda życia” z jęczmienia, lecz tym razem jego właściwości lecznicze miały drugorzędne znaczenie. I tak z wieku na wiek rozpowszechniała się mikstura znamienitego alkoholu – whisky.

Jak pić whisky?

Znamy już historię tego alkoholu, lecz jak go poprawnie pić?
Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli pragniemy jedynie degustować różne gatunki trunku, należy rozlać je do szklanek w kształcie tulipana – szyjka zwężająca się ku górze. Następnie lekko kręcimy kieliszkiem i pozwalamy pooddychać whisky. Wtedy to możemy podziwiać jej barwę oraz aromat. Jak więc widzicie nie zawsze szklanka do whisky to idealny wybór. Niemniej jednak, jeśli posiadamy w swoim barku tego typu alkohole, szklanki do whisky są obowiązkowym wyposażeniem.

Nie obawiajcie się rozcieńczać whisky z wodą. Degustatorzy zalecają, aby taka mieszanka zawierała 1/3 wody oraz 2/3 whisky. Prawdziwi smakosze zapytani z czym najlepiej pić ten trunek, odpowiedzą, iż bez niczego. Jednakże whisky posiada szczególny smak, dla niektórych zbyt intensywny by go przełknąć, więc dolewają coli. Whisky z colą jest łagodniejsze, dlatego też tę mieszankę spożywają najczęściej amatorzy, którzy nigdy nie degustowali dobrych trunków. Należy zapamiętać; wszystkie podstawowe wersje whisky możecie pić z cola, lecz szlachetnej odmiany tego trunku nigdy nie mieszajcie.

szklanki do whisky

Szklanki do whisky

A zatem z jakich szklanek whisky będzie smakowała najlepiej? Zasadniczo szklanki do whisky mają kanciastą budowę. Coraz częściej jednak spotkać można kuliste szklanki do whisky zwężane ku górze. Taka konstrukcja pozwala zamknąć aromat alkoholu we wnętrzu szklanki do whisky. 
Aby przyjemność z picia whisky była jak największa warto nabyć idealne szkło do whisy, czyli kieliszek z niewielką czarką. Smakosze tego szkockiego trunku doskonale wiedzą, że trzeba tak pić whisky, by powoli poznawać jej niezliczone oblicza.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły