Zapotrzebowanie na programistów w Polsce rośnie

Przeglądając popularne witryny z ofertami pracy można odnieść wrażenie, że praca dla programistów wylewa się szerokim strumieniem z każdego miejsca portalu a poszukiwanie programistów to jedyne zadanie działów HR. Nie jest to dalekie od prawdy.

Praca dla programistów

Poszukiwanie programistów stanowi obecnie wyzwanie, któremu niełatwo sprostać nawet doświadczonemu headhunterowi. Podbieranie pracowników konkurencji poprzez kuszenie ich lepszymi zarobkami, nienormowanym czasem pracy, możliwością wykonywania choć części pracy zdalnie, owocowe środy, piątkowe dni pizzy, rest roomy, parkingi dla rowerów i inne pozapłacowe benefity to w tej grupie zawodowej chleb powszedni.

Poszukiwanie programistów z doświadczeniem

Rynek pracy programistów jest dość skomplikowany. Z jednej strony zapotrzebowanie na fachowców wciąż rośnie, podobnie jak oferowane doświadczonym programistom pensje, z drugiej strony początkujący adept programowania, niezależnie od języka, w którym zdobywa szlify, pracuje za niewielkie pieniądze i wcale nie jest łatwo mu znaleźć tę pierwszą pracę. Programista z dwu, trzyletnim doświadczeniem może liczyć na przeciętne zarobki około 6.000-9.000 zł brutto, przy czym znaczenie ma tu oczywiście język programowania oraz lokalizacja firmy. Praca dla programistów np. Java w dużym mieście za 10.000 zł brutto jest dość zwyczajną stawką, przy czym pracownicy działów HR prześcigają się w wymyślaniu coraz to ciekawszych dodatków, żeby przekonać doświadczonego programistę do zmiany pracodawcy. Równolegle początkujący programista zarabia około 2.500 na rękę. Dysproporcja jest duża, jednak trzeba podkreślić, że już po roku do dwóch pracy w komercyjnych warunkach, taki początkujący ma szansę na podwojenie swoich zarobków. Nie jest to więc aż taka długa perspektywa – mało który zawód oferuje podobne tempo wzrostu wynagrodzeń.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły