tłumiki akustyczne

Zadania i znaczenie tłumików akustycznych w systemach wentylacyjnych

Wymogi wobec szczelności budynków są dziś coraz większe, co wynika zwłaszcza z zaostrzania przepisów dotyczących ich energooszczędności. Wiąże się to z koniecznością montażu instalacji wentylacyjnych. Gwarantują one właściwą cyrkulację powietrza, jednak mają również swoje wady. Główną z nich jest generowany hałas. Dlatego też stosuje się specjalne tłumiki, które wyciszają instalacje.

Szkodliwość hałasu

Z całą pewnością hałas, czy to w domu czy w miejscu pracy, powoduje dyskomfort. Jak się jednak okazuje, to nie jedyna przyczyna, dla której należy dbać o ciszę. Zbyt duże natężenie dźwięku może powodować bardzo złe samopoczucie oraz bóle głowy. W warunkach nadmiernego hałasu nie sposób wydajnie pracować, ani też dobrze odpoczywać. Tłumiki akustyczne montowane w instalacjach wentylacyjnych mają zatem większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

tłumiki akustyczne

Charakterystyka tłumików akustycznych w systemach wentylacyjnych

Dzisiaj tłumiki do instalacji wentylacyjnych wykonuje się najczęściej z metalu. Bardzo ważne jest, aby został one pokryte grubą warstwą cynku, gwarantującą odporność na rdzę. W przeciwnym razie można się spodziewać konieczności szybkiej wymiany tłumika. Od wewnątrz konstrukcja tłumika powinna być wyścielona materiałem wytłumiającym dźwięki. Najczęściej materiałem tym jest wełna mineralna. Oczywistością jest, że tłumik musi być dźwiękoszczelny, w przeciwnym wypadku nie byłby w stanie spełniać swojej funkcji. Jednak powinien on posiadać również inne właściwości, takie jak np. niepalność. Pożar instalacji wentylacyjnej to ogromne zagrożenie dla całego budynku oraz jego mieszkańców, dlatego też należy za wszelką cenę go uniknąć. Polecamy, aby tłumiki kupować jedynie od najlepszych producentów, gwarantujących wysoką jakość tych elementów.

Gdzie są potrzebne tłumiki akustyczne?

Tak naprawdę zastosowanie tłumików jest wskazane w każdej instalacji wentylacyjnej. Jak wspomniano, hałas bardzo negatywnie wpływa na pracowników, stąd też tłumienie dźwięków przydaje się w biurach i fabrykach. Warto zauważyć, że w przypadku tego typu obiektów przepisy prawne określają maksymalny dopuszczalny hałas, stąd tez tłumienie dźwięków często staje się nie tyle możliwością, co obowiązkiem.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż tłumiki często służą nie tylko przeciwdziałaniu hałasowi generowanemu przez instalację wentylacyjną, ale również wyciszaniu pomieszczeń. Jest to szczególnie przydatne w obiektach wielofunkcyjnych, w których znajdują się pomieszczenia takie, jak np. sale koncertowe, ale też biura. Oczywiście, aby uniknąć przenoszenia dźwięku, ważna jest dźwiękoszczelność ścian, jednak na niewiele się ona nie zda bez odpowiedniego tłumienia dźwięków w systemie wentylacyjnym.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły