bank komórek macierzystych

Krew pępowinowa – polisa na zdrowie i życie dziecka

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest czasem związanym z licznymi przygotowywaniami związanymi z powiększeniem się rodziny. Umeblowanie pokoju dziecięcego, zakup ubranek dla niemowlaka oraz skompletowanie wyprawki to tylko niektóre pozycje z listy spraw dla zaspokojenia potrzeb dziecka. Najważniejsze jednak jest zadbanie o zdrowie malucha, a w tym nieoceniona jest krew pępowinowa, która może zabezpieczyć jego przyszłość.

Czym jest krew pępowinowa?

Pępowina łączy płód z łożyskiem i za jej pomocą dostarczane są substancje odżywcze oraz tlen niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Krew pępowinowa zwana inaczej łożyskową, to krew pozostała w pępowinie po narodzinach noworodka. Jeszcze do niedawna traktowana była jako odpad medyczny utylizowany wraz z łożyskiem, jednak obecnie stanowi drogocenne źródło komórek macierzystych. Komórki te mają zdolność regeneracji i znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, gdyż dzięki swoim właściwościom są w stanie zregenerować uszkodzone tkanki, narządy i połączenia neurologiczne.

Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna?

Niektórzy rodzice uważają, że pobranie krwi pępowinowej oznacza to samo, co pobranie szpiku kostnego. Mimo że w obu przypadkach chodzi komórki macierzyste, to najważniejszą różnicą jest to, że krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu. Cała procedura jest bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i matki, gdyż krew pępowinowa zostaje pobrana tuż po narodzinach, gdy pępowina została odcięta. Kolejnym etapem jest przetransportowanie krwi do banku krwi pępowinowej, gdzie komórki macierzyste czekają na możliwość ich wykorzystania w przyszłości.

bank krwi pępowinowej

Leczenie komórkami macierzystymi

Chcąc zapewnić dziecku zabezpieczenie na przyszłość, warto już przed porodem podjąć decyzję o skorzystaniu z usług banku krwi pępowinowej, gdyż jest to najlepsza inwestycja w zdrowie i życie malucha. Komórki macierzyste są uważane za medycynę przyszłości, gdyż dzięki właściwościom autoregeneracji są w stanie leczyć choroby odporne na inne terapie. Komórki macierzyste przystosowują się do funkcji innych komórek występujących w organizmie, dlatego mogą być wykorzystane do leczenia nowotworów, białaczki, stwardnienia rozsianego oraz wielu innych chorób neurologicznych. Pobrana krew pępowinowa i komórki macierzyste bank przechowuje w odpowiednich warunkach, a w przyszłości taka terapia może pomóc w leczeniu nie tylko dziecka, ale także jego rodzeństwa i osób spokrewnionych. Medycyna stale się rozwija, dlatego niewykluczone, że już niebawem pobrana krew pępowinowa może stanowić jedyny skuteczny lek na choroby odporne na wszystkie inne metody leczenia, dlatego warto już dziś zabezpieczyć dziecko poprzez skorzystanie z usług banku komórek macierzystych.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły