zabawki kreatywne

Zabawki kreatywne, czyli jak nauczyć dziecko twórczego myślenia

Nie bez przyczyny dzieci są tak ważne dla społeczeństwa. Programy rządowe wspierające rodziny z dziećmi, mogą budzić kontrowersje, ale nikt lepiej, niż Państwo nie wie, że to właśnie dzieci są naszą przyszłością. A nikt lepiej niż rodzice nie zadba o to, aby ta przyszłość była jak najlepsza. Kreatywne myślenie odgrywa tutaj istotną rolę.

Dzieci już z natury są niezwykle chłonne na wiedzę. Nie mają tak naprawdę wyjścia. Kiedy przychodzą na świat, trafiają do zupełnie obcego środowiska, które muszą poznać całkowicie od podstaw, aby móc w nim sprawnie funkcjonować. Rola rodziców jest tutaj nieoceniona. To oni są przewodnikami i nauczycielami malucha. I to oni muszą mu dostarczyć odpowiednich narzędzi do nauki, którymi są zabawki kreatywne.

Mali geniusze w wielkim świecie

Sprawa samej nauki jest o tyle prosta, że dzieci są wręcz genialne. Ich mózg błyskawicznie rośnie –  przez pierwsze trzy lata życia, co roku podwaja swoją wielkość. Badania naukowe wykazały, że neurony u dzieci do 10 roku życia wykazują dwukrotnie większą aktywność niż u dorosłych ludzi. Tym samym otrzymujemy doskonały materiał na wspaniałego i kreatywnego człowieka, który w przyszłości może uczynić świat lepszym miejscem. Co zrobić, aby nie zmarnować tej okazji?

zabawki kreatywne

Optymalne warunki do rozwoju

Przede wszystkim należy stworzyć przyjazne do nauki środowisko. Nieodłącznym jego elementem są zabawki kreatywne. Najlepiej sprawdzają się tutaj te, które pozwalają na ekspresję twórczą. Będą to masy plastyczne – ciastolina, mokry piasek albo różnego rodzaju malowanki, układanki czy wycinanki. Czyli wszystko to, co zmusza malucha do myślenia i szukania nowych, wcześniej nieznanych rozwiązań.

Świetnie w kształtowaniu kreatywności sprawdzają się specjalne zestawy koralików do samodzielnego tworzenia biżuterii, klocki konstrukcyjne czy zestawy do malowania. I nie chodzi w tym wszystkim o to, aby szkolić przyszłego artystę, ale o sam proces twórczy, który pod postacią niewinnej zabawy, wytwarza w mózgu dziecka nowe synapsy. W przyszłości maluch będzie ich używać do zupełnie innych zajęć, takich jak planowania i organizowania, podejmowania decyzji, szukania niestandardowych rozwiązań dla problemów i budowania pozytywnych relacji międzyludzkich.

Zabawki kreatywne to nie wszystko – ważna jest atmosfera zabawy

Stymulacja twórczych umiejętności polega również na systematycznym dostarczaniu różnego rodzaju bodźców. Ważne jest, aby angażowały one jak najwięcej zmysłów – dotyk, słuch, węch czy zmysł równowagi. Taki sposób nauki jest najbardziej wydajny. Istotne jest również to, aby rozwój malucha przebiegał w przyjaznej i spokojnej atmosferze. Dzieci są bardzo wyczulone na emocje. Dlatego nowe umiejętności najłatwiej przyswajają wtedy, gdy czują się w pełni bezpieczne i szczęśliwe.

Może Ci się również spodobać

1 thoughts on “Zabawki kreatywne, czyli jak nauczyć dziecko twórczego myślenia

  1. Fakt faktem, że do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje przyjaznych warunków, poczucia bezpieczeństwa i po prostu miłości. Warto jednak zauważyć, że bez zabawek edukacyjnych rodzicom byłoby trudniej wpłynąć na konkretne (pożądane) zachowania swoich pociech. To poprzez zabawki dzieci poznają świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły