gru 18, 2018
Budowa domu to inwestycja na całe życie, poprzedzona wieloetapowymi procedurami formalnymi. Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga czasu, pieniędzy oraz konieczności skompletowania obszernej dokumentacji. Prawo budowlane przewiduje jednak przypadki, w których takie pozwolenie nie jest wymagane, aby móc rozpocząć prace nad postawieniem własnego domu. W jakich sytuacjach takie przepisy mają zastosowanie?
Pozwolenie budowlane
Według przepisów prawa, pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego należy uzyskać, jeżeli obszar oddziaływania budynku wykracza poza teren działki budowlanej. Chodzi tu między innymi o sytuację, kiedy dom będzie ograniczał dopływ światła na sąsiednią działkę lub generował dźwięki i zapachy, mogące być uciążliwe dla sąsiadów. Pozwolenia budowlanego wymagają także domy szeregowe, bliźniaki, a także niektóre domy parterowe mimo swojej niewielkiej wysokości.
Zgłoszenie budowy – kiedy ma zastosowanie
Zgłoszenie budowy to alternatywa dla tradycyjnego pozwolenia budowlanego. W prawie budowlanym zostały jasno sprecyzowane przypadki budynków, które nie wymagają pozwolenia. Na stronie https://www.profinfo.pl/sklep/prawo-budowlane.html znajdziesz przydatne pozycje książkowe dotyczące prawa budowlanego wraz z komentarzem. Mogą one być pomocne podczas planowanej budowy domu i w przejrzysty sposób tłumaczą kwestie formalne związane z powstawaniem nowych inwestycji. Po nowelizacji przepisów większość domów jednorodzinnych parterowych będzie mogła zostać wybudowana na podstawie zgłoszenia. Procedura ta jest dużo szybsza i łatwiejsza niż w przypadku pozwolenia budowlanego.
Kiedy można budować bez pozwolenia?
Jeżeli projekt domu spełnia przesłanki prawne możliwości budowy na podstawie zgłoszenia, wówczas rozpoczęcie prac budowlanych jest dużo łatwiejsze i nieobwarowane licznymi formalnościami. Coraz większą popularnością cieszą się domy modułowe wykonane z prefabrykatów. Inwestycja taka nie wymaga pozwolenia, a komfort mieszkaniowy porównywalny z tradycyjnym budownictwem murowanym. Według art. 29 ustawy prawo budowlane, pozwolenie nie jest wymagane podczas budowy:
- garażu,
- domku letniskowego,
- budynków gospodarczych,
- oranżerii,
- wiat gospodarczych,
- altan,
- przydomowych ganków.
Domy parterowe muszą posiadać określone parametry techniczne, aby można było je postawić bez pozwolenia. Dotyczy to wysokości i wielkości budynku oraz jego odległości od pozostałych obiektów znajdujących się na terenie działki. Obecnie jest to maksymalnie 35 m 2 powierzchni domu na 500 m2 działki.