gru 18, 2018
Nie bez podstawy silnik jest uważany za serce każdego samochodu. To on właśnie, w wyniki spalania paliwa generuje siłę, która jest następnie przekształcana na ruch pojazdu. Mimo że zasada działania silników spalinowych od wielu lat się nie zmieniła, to współczesne konstrukcje są bardzo skomplikowane i zaawansowane technologicznie. Ma to też istotny wpływ na ewentualne naprawy – o ile części samochodowe do tego układu są bez problemów dostępne, to niejednokrotnie trzeba się liczyć z dużym nakładem pracy.
Blok silnika z tulejami i cylindrami
Podstawą współczesnego silnika jest jednolity blok, najczęściej wykonany z żeliwa lub stopu aluminium, zwanego silimin. Materiały te mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i cieplną, są także łatwe w obróbce, więc świetnie sprawdzają się w tej roli. Bloki silników są skomplikowanymi elementami, nie tylko zawierają cylindry wraz ze stalowymi tulejami, ale też cały system kanalików i przewodów, zapewniających odpowiednie smarowanie. Do bloku są też przykręcane wszystkie pozostałe elementy, na przykład głowica czy miska olejowa.
Mechanizm korbowy, głowica, rozrząd
Silnik do swojego działania potrzebuje kilku elementów. We wspomnianych już cylindrach poruszają się aluminiowe tłoki, które mają za zadanie sprężyć znajdującą się wewnątrz mieszankę paliwa i powietrza. Tłoki są przymocowane do wału korbowego, mechanizm ten przekształca ruch posuwisto-zwrotny na ruch obrotowy. Z kolei górna część cylindrów jest szczelnie przykryta głowicą, w której znajdują się między innymi gniazda zaworów, zawory oraz system ich otwierania i zamykania. Za prawidłową obsługę zaworów odpowiada układ rozrządu – może on być obsługiwany za pomocą paska lub łańcucha. Układ ten precyzyjnie steruje pracą zaworów, co pozwala na dostarczenie w odpowiednim momencie mieszanki oraz odprowadzenie spalin.
Układ smarowania i chłodzenia
Silnik nie miałby szans pracować bez zapewniającego odpowiednie smarowanie oleju. Olej jest dostarczany do wszystkich niezbędnych miejsc za pomocą wspomnianych wcześniej kanalików, a za jego rozprowadzanie odpowiedzialny jest osobny układ. Składa się on z pompy oleju, miski olejowej oraz filtra. Duże znaczenie dla prawidłowej pracy jednostki napędowej ma także układ chłodzenia, odprowadzający ciepło powstałe w czasie spalania paliwa w cylindrach. W skład tego układu wchodzi między innymi pompa wody, wentylator, termostat i pompa ciepła, a jest on wypełniony specjalnym płynem.
Silnik samochodu, jeśli się o niego odpowiedni zadba, będzie służył długo i bezawaryjnie. Dlatego też należy systematycznie wymieniać olej, płyn chłodniczy, filtry i wszystko, co potrzebne. Warto znaleźć jakiś sprawdzony sklep z częściami, taki jak na przykład HurtCzesci.pl – w takim miejscu można bowiem zakupić wszystkie elementy eksploatacyjne do silników.