Sklep z częściami

Z czego składa się silnik samochodowy

Nie bez podstawy silnik jest uważany za serce każdego samochodu. To on właśnie, w wyniki spalania paliwa generuje siłę, która jest następnie przekształcana na ruch pojazdu. Mimo że zasada działania silników spalinowych od wielu lat się nie zmieniła, to współczesne konstrukcje są bardzo skomplikowane i zaawansowane technologicznie. Ma to też istotny wpływ na ewentualne naprawy – o ile części samochodowe do tego układu są bez problemów dostępne, to niejednokrotnie trzeba się liczyć z dużym nakładem pracy.

Blok silnika z tulejami i cylindrami

Podstawą współczesnego silnika jest jednolity blok, najczęściej wykonany z żeliwa lub stopu aluminium, zwanego silimin. Materiały te mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i cieplną, są także łatwe w obróbce, więc świetnie sprawdzają się w tej roli. Bloki silników są skomplikowanymi elementami, nie tylko zawierają cylindry wraz ze stalowymi tulejami, ale też cały system kanalików i przewodów, zapewniających odpowiednie smarowanie. Do bloku są też przykręcane wszystkie pozostałe elementy, na przykład głowica czy miska olejowa.

Sklep z częściami

Mechanizm korbowy, głowica, rozrząd

Silnik do swojego działania potrzebuje kilku elementów. We wspomnianych już cylindrach poruszają się aluminiowe tłoki, które mają za zadanie sprężyć znajdującą się wewnątrz mieszankę paliwa i powietrza. Tłoki są przymocowane do wału korbowego, mechanizm ten przekształca ruch posuwisto-zwrotny na ruch obrotowy. Z kolei górna część cylindrów jest szczelnie przykryta głowicą, w której znajdują się między innymi gniazda zaworów, zawory oraz system ich otwierania i zamykania. Za prawidłową obsługę zaworów odpowiada układ rozrządu – może on być obsługiwany za pomocą paska lub łańcucha. Układ ten precyzyjnie steruje pracą zaworów, co pozwala na dostarczenie w odpowiednim momencie mieszanki oraz odprowadzenie spalin.

Układ smarowania i chłodzenia

Silnik nie miałby szans pracować bez zapewniającego odpowiednie smarowanie oleju. Olej jest dostarczany do wszystkich niezbędnych miejsc za pomocą wspomnianych wcześniej kanalików, a za jego rozprowadzanie odpowiedzialny jest osobny układ. Składa się on z pompy oleju, miski olejowej oraz filtra. Duże znaczenie dla prawidłowej pracy jednostki napędowej ma także układ chłodzenia, odprowadzający ciepło powstałe w czasie spalania paliwa w cylindrach. W skład tego układu wchodzi między innymi pompa wody, wentylator, termostat i pompa ciepła, a jest on wypełniony specjalnym płynem.

Silnik samochodu, jeśli się o niego odpowiedni zadba, będzie służył długo i bezawaryjnie. Dlatego też należy systematycznie wymieniać olej, płyn chłodniczy, filtry i wszystko, co potrzebne. Warto znaleźć jakiś sprawdzony sklep z częściami, taki jak na przykład HurtCzesci.pl – w takim miejscu można bowiem zakupić wszystkie elementy eksploatacyjne do silników.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły