przyssawki próżniowe

Pompa próżniowa w przemyśle – niezbędne akcesoria dodatkowe

Pompa próżniowa jest urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, znajdującym zastosowanie w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Warto przybliżyć nieco, czym tak właściwie jest to urządzenie oraz do czego jest potrzebne. Należy również zauważyć, iż pompa próżniowa byłaby całkowicie nieprzydatna, gdyby nie odpowiednie akcesoria dodatkowe.

Zastosowanie pompy próżniowej

Pompa próżniowa to specyficzna odmiana sprężarki. Nośnikiem energii w urządzeniu jest zatem powietrze pod ciśnieniem. Jednym z głównych zastosowań pompy jest transport materiałów sypkich. Niemniej jednak urządzenie to okazuje się również niezbędne przy podnoszeniu, czy też przenoszeniu rozmaitych przedmiotów. Warto zauważyć, że technikę próżniową wykorzystują również różne urządzenia codziennego użytku, takie jak choćby odkurzacz.

Tradycyjna pompa próżniowa, podobnie jak klasyczna sprężarka, do zmiany ciśnienia powietrza wykorzystuje tłok. Jednak istnieje również wiele innych odmian pompy próżniowej. Popularna jest np. pompa pułapkowa, której działanie oparte jest na wymianie jonów. Coraz szersze grono zwolenników zyskuje również kriopompa wykorzystująca różnicę temperatur powietrza.

Akcesoria do pomp próżniowych

Jak już wspomniano, pompa próżniowa byłaby urządzeniem nieprzydatnym, gdyby nie rozmaite akcesoria. Niewątpliwie najczęściej wykorzystywane akcesoria to ssawki i przyssawki próżniowe. To właśnie dzięki nim możliwe jest podłączenie urządzenia do przedmiotu, a następnie jego transport.

przyssawki próżniowe

Niezwykle istotne jest, aby ssawki, czy przyssawki próżniowe cechowała wysoka jakość wykonania. Warto pamiętać, że często mają one za zadanie połączyć się z tłustą lub mocno zabrudzoną powierzchnią – wymagana jest wtedy ich maksymalna przyczepność. Wysokiej jakości ssawki i przyssawki są w stanie doczepić się do każdego przedmiotu, co czyni je tak przydatnymi w przemyśle podczas procesu produkcyjnego. Poniżej wymieniono najważniejsze cechy, które bezwarunkowo powinny posiadać dobre ssawki i przyssawki próżniowe:

  • szczelność – nieszczelna przyssawka jest niewydajna, a jej korzystanie z niej wręcz groźne, ze względu na możliwość całkowitej utraty przyczepności dosłownie w każdym momencie
  • trwałość – ze względu na znoszenie dużych obciążeń, muszą to być bardzo wytrzymałe akcesoria
  • dopasowanie do transportowanego przedmiotu – dostosowanie przyczepności, kształtu i wytrzymałości do rodzaju powierzchni, wagi przedmiotu oraz rodzaju transportu do wykonania
  • niezostawianie śladów na przedmiocie – dobre przyssawki i ssawki próżniowe nie brudzą powierzchni przedmiotu
  • łatwy montaż i demontaż – umożliwia szybkie przełączenie przyssawek z jednego urządzenia do drugiego.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły