Dieta owocowa – czy warto ją stosować

Bardzo wiele osób liczy na coś takiego jak dieta cud. Chcieliby, by zbędne na kilogramy i tłuszczyk znikały w tempie ekspresowym, najlepiej bez większych wyrzeczeń. Co jakiś czas pojawiają się jakieś nowe modne diety, na przykład oparte tylko i wyłącznie na owocach. Czy owoce rzeczywiście są tak niskokaloryczne i ich jedzenie służy chudnięciu?

Monotematyczna dieta owocowa

Żadne diety monotematyczne, oparte na spożywaniu tylko i wyłącznie jednego rodzaju produktu, nie są zdrowe dla naszego organizmu. Chociaż owoce są synonimem wszystkiego co najlepsze, spożywanie tylko i wyłącznie owoców nie jest dobrym rozwiązaniem. Naszemu organizmowi brakowałoby bardzo wielu innych składników, które w owocach nie są dostępne. Nawet weganie spożywają przecież warzywa oraz ziarna, a to dużo bogatsze w składniki odżywcze produkty, niż same owoce.

Owoce są kaloryczne

Kolejny argument przemawiający za tym, że dieta oparta tylko na owocach na dłuższą metę nie jest dobrym sposobem odżywiania, to argument związany z kalorycznością owoców. Wbrew pozorom owoce wcale nie są takie niskokaloryczne, bo zawierają sporo cukru czyli fruktozy. Przykładowo winogrona, czereśnie, banany, to owoce zawierające naprawdę sporo kalorii w 100 g. Przecież żeby się nimi najeść trzeba ich zjeść sporo. Zatem nawet koktajle i smoothie sporządzone z samych owoców to czasami prawdziwa bomba kaloryczna. Tak na prawdę bezkarnie można jeść na przykład jabłka, bo potrzeba więcej energii do ich strawienia, niż one same dostarczają organizmowi. Jednym słowem owoce warto spożywać, jednak dużo zdrowsze są warzywa. Gdyby miało się wybrać dietę tylko warzywną lub tylko owocową, dla organizmu zdrowsza będzie ta oparta na jarzynach.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły