Kompresory przemysłowe

Podstawowa wiedza o kompresorach. Co trzeba wiedzieć?

Sprężarki powietrza nazywane także kompresorami, to urządzenia wykorzystywane w rozmaitych przedsiębiorstwach oraz budynkach użyteczności publicznej. Bez sprężarek działanie wspomnianych obiektów byłoby  w znacznym stopniu ograniczone. Do czego zatem służą, gdzie są najczęściej używane kompresory powietrza? Na czym polega zasada ich działania?

Do czego służą kompresory?

Zadaniem kompresorów jest wytwarzanie sprężonego powietrza, które następnie jest wykorzystywane przez różnego rodzaju sprzęty podłączone do instalacji pneumatycznych. Za sprawą sprężonego powietrza sprzęty te mogą funkcjonować i spełniać swe zadanie. Instalacje pneumatyczne to swego rodzaju zamienniki dla instalacji elektrycznych. Jednakże sprężarki również potrzebują energii elektrycznej, dlatego też układ pneumatyczny nie eliminuje całkowicie  poboru prądu. Na rynku istnieje dziś kilka rodzajów kompresorów. Warto zaznaczyć, że nie każdy może być z powodzeniem stosowany we wszystkich branżach.

Kompresory przemysłowe

Jak działają kompresory?

Kompresory przemysłowe dzieli się na kilka typów, które różnią się budową oraz metodą działania, jednak efekt końcowy uzyskują ten sam – wytwarzają sprężone powietrze. Proces sprężania rozpoczyna się od zassania powietrza do komory przez zawór wlotowy. Następnie powietrze „ściskane” jest przez elementy odpowiadające za tę czynność, np. tłok, wirniki śrubowe czy spirale. Po osiągnięciu zadanej wartości sprężone powietrze wypuszczane jest przez zawór spustowy do instalacji pneumatycznej.

Gdzie stosuje się kompresory?

Maszyny te wykorzystywane są w wielu branżach i służą do zasilania różnych sprzętów. Do mniej wymagających zadań wykorzystuje się najczęściej kompresory tłokowe, które idealnie nadają się do warsztatów samochodowych. Ich nieduża wydajność z powodzeniem zasila urządzenia do pompowania opon.

W przypadku zakładów produkcyjnych działających na większą skalę zazwyczaj korzysta się z kompresorów śrubowych, gdyż cechują się one dużą wydajnością i mogą pracować przez całą dobę. Sprzęty takie jak klucze pneumatyczne, wiertarki, nitownice, pistolety natryskowe oraz inne narzędzia pracują bez najmniejszych problemów podłączone do sprężarek śrubowych. Jeżeli jednak pojedyncza sprężarka to zbyt mało, można bez obaw stworzyć zestaw składający się z kilku maszyn, które będą generować znacznie więcej powietrza.

Istnieją równie branże wymagające najwyższej jakości powietrza, do których zalicza się np. farmaceutyka czy medycyna. W takim przypadku stosuje się kompresory spiralne. Kompresory przemysłowe tego typu generują powietrze pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń, co jest koniecznością w wymienionych branżach.

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły